borsa’nın dibi nerede ??

türkiye ekonomisinin göstergeleri bütün küredekilerin en iyilerinden biri- hem kamunun hem özel kesimin borçluluğu düşük, bütçe dinamikleri hiç olmadığı kadar güçlü, tarihinde ilk defa normalleşen faizler tüketim/yatırım döngüsünü destekliyor, işsizlik azalıyor, bankacılık sağlam, enerji ve inşaat gibi motor sektörler parlak bir  gelecek vadediyor vs.. buna rağmen istanbul borsası 8 aydır zayıf seyrediyor, önceki üç yılda bire-bir korelasyona sahip olduğu dow ve dax endekslerinin %25 altında kaldı ekim’den beri, diğer EM borsalarından da %18 daha zayıf bir relatif getirisi oldu..

istanbul borsasının bu zayıflığında birincil etken, merkez bankasının yeni para politikasının banka karlarına attığı tırpan.. yurtiçi tüketim talebini dizginlemeye yönelik tedbirler reel sektör karlılığı için de olumsuz.. ancak bu makro sebepler yeterince açıklayıcı değil, çünkü bizden daha iyi getiri sağlayan borsalardaki sorunlar çok daha ağır- bi kere onlarda büyüme yok ki, borsaların fiyatladığı birincil hikaye her zaman için büyüme’dir.. ayrıca dünyanın başındaki diğer büyük bela olan borçluluk ve bütçe sorunları bizim köye uğramadı bile.. bu nedenle makro unsurlar, türk hisselerinin niçin daha düşük f/k ve defter değeri çarpanlarıyla işlem gördüğünü izah edemez..

piyasa dinamikleri ise arz tarafındaki ağır baskıya işaret ediyor- 3.2 milyar liralık birincil hisse arzı, 1.2 milyarlık ikincil arz, yabancı takasından yerlilere satılan 3 milyarlık pozisyon, akbnk- garan hisselerinde satılmayı bekleyen 1.1 milyarlık blok ordinolar.. yabancı takasındaki malın da büyük oranda patronlara ait olduğunu düşünürsek satıcı tarafın net olarak’ büyük eller’ olduğu görülüyor..

büyük eller aylardır niye satıcı ?? herhalde cari açık patlayacak ve ekonomi krize girecek diye değil, cari açık yapısal bir durum ve 2003 yılından beri her daim var.. istanbul borsasının yurtdışından ayrıştığı her durumun arka-planında mutlaka siyasi bir dinamik olmuştur.. bugünkü siyasi dinamiğin ne olduğu belli- kürt sorunu ve yeni anayasa süreci.. suriye’deki karışıklığı da bu dinamiğin içinde okumak gerekiyor.. suriye meselesinin gidişatı türkiye’nin alacağı tutuma bağlı görünüyor.. hükümet bu testtten başarılı bir şekilde sıyrılabilirse bölgesel liderlik iddiasını pekiştirmiş olur.. aksi durumda büyük ihtimalle batı ittifakının kucağına düşer..

borsada dip oluşum sürecinin alacağı şekil, tamamen bu siyasi dinamiğin nasıl şekilleneceğine bağlı.. geçmiş tecrübelerden biliyoruz ki, borsada dip oluşum süreçlerinde sık sık yıkıcı satışlar yaşanır.. henüz son satış yaşanmış gibi görünmüyor.. 100-endeksin 63.700-64.000 direncini kuvvetli bir hamleyle kırması gerekiyor ki, ancak o zaman trendin tekrar yukarı döndüğüne inanabiliriz..

 

Reklamlar
Bu yazı borsa içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s